ACStream
About


Archive


Download


Links


Contact

ArchivePaul Panhysen/Nizozemí

10.04.2003, 17:30 CET, Udolni 19, Brno, CZ

přednáška / prezentace


lectures part 01


lectures part 02

Paul Panhuysen (1934) vystudoval malířství, v posledních dvaceti let pracuje s hudbou, obrazem a zvukem. V instalacích navržených vždy na míru daného prostoru kombinuje řád s náhodou, chaos s matematickým uspořádáním.

Vystudoval malířství, monumentální malbu, ale od začátku se inspiroval také hudbou. První výtvarné práce byly abstraktní kompozice,informel, teprve později přešel k systematičtějším způsobům sebevyjádření. Hned první variace na dlouhou strunu Terryho Foxe byla v roce 1981 velice dobře přijata, udělal od té doby asi 300 až 350 podobných instalací.

Od roku 1980 kdy založil galerii Het Apollohuis v Eindhovenu,se zabýval se svou ženou Heléne také oragnizováním koncertů a výstav. V rámci Apollohuis se uskutečnilo 250 výstav a 450 koncertů a performancí.

„Každá instalace je jiná už tím, že je na jiném místě, každé místo na světě je něčím jedinečné. Lidé, kteří mají úspěch, se často začínají opakovat, ale já opakování nenávidím. Pokaždé postupuji jinak, pokaždé vytvářím nové dílo.“

Když dokážeme nějaký uspořádaný systém logicky sledovat, připadá nám, že je všechno v nejlepším pořádku. A když se objeví sebemenší vybočení z řady, hned si myslíme, že je to úplné popření řádu. Lidé často říkají, že je něco náhodné, když nejsou schopni pochopit, o jaký systém se jedná. Pro mne je stejně důležitá náhoda i matematika, práce s čísly, geometrie. Když hodíte do pole padesát míčků, je těžké je už jenom spočítat. Když je ale seřadíte do pěti řad po deseti, je to hned snadné. Výpočty často umožní dojít dál, než dovolí intuice a fantazie.

Necítím se vázaný žádnou tradicí, nejsou mi blízké věci navazující na práci dlouhé řady předchůdců, postupuji vlastní cestou. Zkoumám, objevuji, vynalézám. Diváci mnohdy berou až příliš vážně všechno, co říkám, co udělám, a já si často jenom tak hraji. Hra pro mne ale není nic samoúčelného. Nejlepší učitel vede své žáky tak, že mají pocit, že učení nic není, že je to jenom zábava.

Když Rembrant van Rijn maloval své slavné obrazy, určitě nemyslel na věčnost. Umělci, kteří při práci sní o vlastní nesmrtelnosti, budou docela jistě zapomenuti.

http://www.sca-art.cz/agenturagh/txt/aut/p/panhlid.html

Paul Panhuysen (1934) artist, musician, curator, art sociologist and art theoretician. In the sixties he had worked in the Van Abbe Museum (Eindhoven) and in Den Haag City Museum, while at the same time (from 1965) he was the leader of the Bende van de Blauwe Hand (Blue Hand Gang). In 1968, he founded The Maciunas Ensemble, an experimental music group still active to this day. From 1980 until 2001 he led and directed Het Apollohuis, Eindhoven.
By the end of the 70?Ls, he had worked as an artist adviser for urban projects. During those years he began dealing with systematic schemes and mathematical series that he has continued to use in his work as an artist. Found objects, the use of chance, music and sound become increasingly important in his work. Since 1982, he has constructed his "Long String" installations from various types of materials (steel, brass-wire, strings, nylon, fishing-line etc.) and performed on them in concerts or exhibitions worldwide..

Between 1980 - 2001 Het Apollohuis organized 253 exhibitions and installations, 476 concerts and performances, 46 public lectures and symposia and several of festivals (like "ECHO": The Images of Sound II. in 1987, FLEA Festival in 1997, etc.).
"Paul and Hele`ne Panhuysen have sacrified their personal time and energy in presenting a broad program representing Visual Arts, Performance, Installation, Sound Art and Music.This (program)... is exemplary for alternative art spaces worldwide as it presents work on the cutting edge of the contemporary art scene." /Arnold Dreyblatt, 1992/
Some of those artists who had participated in their programs during the 21 years: Esther Ferrer, Boris Nieslony, Arnold Dreyblatt, Phil Niblock, Joe Jones, Ju?Nrgen Olbrich, Remko Scha, Jackson MacLow, Anne Tardos, Jaap Blonk, Paul Dutton, J.H.Kocman, Terry Fox, Eric Andersen, Alison Knowles.

Publications of Het Apollohuis:
36 artists?L books, 5 screenprints, 11 multiples and artists?L publications, 25 books/catalogues, 19 casettes/records/CD?Ls, posters, flyers, postcards.

http://www.artkontakt.intercom.pl/pp.htmlCopyright (c) 2004 ACStream, All rights reserved.